Top Facts - последние новости дня Украины и мира

Не забудьте поделиться материалом:


Донбас це Україна
Аватар пользователя yaroslavna
Опубликовано yaroslavna

Они наспех бросали свои дома, едва успевая заказать билет на поезд, прихватив с собой только чемодан и документы. Они уезжали наугад, спасая свои семьи и жизни своих детей от агрессии «русского мира», которая не по их воле явилась на их родную землю. Они хотели жить в Украине, быть с Украиной, любить Украину и не скрывали этого, надеясь на поддержку и понимание со стороны всех людей Украины.

Более года прошло с той поры, когда первые переселенцы появились на свободной от врага, украинской земле. Только одна беда не ходит в одиночку, она цепляет за собой маленькие и большие беды. И создают их тоже люди…
Своими наблюдениями и размышлениями по этому поводу делится переселенка Наталия Скороход. Текст подаем языком оригинала в силу однозначного отношения автора к Украине и украинскому языку.

«Минув рік відтоді, як перші люди зі сходу приїхали на Волинь, але й досі ставлення до них тут і по всій Україні є неоднозначним. Звісно, воно не зажди було таким, й це підтвердять люди, що першими покинули рідні міста ще до початку серйозних бойових дій на Донбасі. Влітку, коли ситуація в зоні АТО погіршилася, їхати з Луганська почали геть усі. Найбільш «дісталося» переселенцям на Волині у липні-серпні минулого року. Тоді влітку до Луцька майже щодня привозили труни з волинськими бійцями зі сходу, а гнів серед місцевого населення все збільшувався. ЗМІ відразу підхопили нову «переселенську» тему. Як переселенка зі сходу та колишня жителька Луганська, я спробую розібрати найчастіші претензії, з якими доводиться стикатися переселенцям по всій Україні.

«Вони всі там сепаратисти»

Отже, перше: жителів сходу вважають винними у цій війні, бо вони самі ходили на референдум, кликали Путіна, хотіли в Росію, ненавиділи Україну.

Олії у вогонь нещодавно додав ще й губернатор Луганщини Геннадій Москаль, заявивши в «Фейсбуці», що всі нормальні жителі сходу вже виїхали, а на окупованій території залишилися тільки сепаратисти. Зі слів Москаля, Україну мало любити, її треба відстоювати. І з цим насправді важко не погодитися. Але, якщо повернутись до луганських реалій, патріотам України, що якимось дивом ще залишилися там, треба просто вийти на «ГРАДи» й танки бойовиків з голими руками. Було б зрозуміло, якби цю заяву зробила людина, яка геть нічого не знає про Луганську область і людей, що багато років нею керували, якби сам Москаль не був у шкурі луганчан і не намагався в своє попереднє губернаторство чинити опір місцевій владі. Також Москаль, напевно, володіє інформацією про підвали для полонених, в яких катують патріотів України, про сотні зниклих мирних жителів та бійців зі сходу, про невідому кількість убитих за український прапор, за українське слово, за любов до України. Луцькі волонтери, що розшукують зниклих на сході, кажуть, що у їхніх списках зараз 52 військові й 350 цивільних жителів Донбасу. Ці люди відстоювали Україну, але 15 тисяч лайків під публікацією Москаля свідчать про те, що це мало кого цікавить, бо зараз стає модним звинувачувати в усьому жителів Донбасу.

Звісно, на Донбасі вдосталь проросійськи налаштованого населення – там десятиріччями тривала пропаганда проросійських політиків, і сама Росія нікуди не зникала від нас територіально. Але ж проросійських поглядів вдосталь і на решті території країни: у Харкові та Києві, Дніпропетровську й Одесі, вони є навіть тут – на Волині. У Харкові також складалася подібна ситуація, але влада повелася розумніше. Коли там захопили будівлю обл¬держадміністрації, силовики хутко припинили шоу під назвою «ХНР», яке навіть не встигло розпочатися. У Луганську так само можна було не допустити «ЛНР», якби будівлю СБУ звільнити одразу після захоплення.

На проросійські мітинги тієї весни місцева влада Луганщини звозила людей зі всієї області та найближчих областей Росії. Під час так званих референдумів російські ЗМІ створили гарну картинку з довжелезними чергами російськомовних жителів Донбасу, що бажали відокремитись від України. Причому створили просто: закрили більшість дільниць, тож на решті натовпи і створилися. Але реальну кількість людей, що брали участь у тому незаконному референдумі, так і не оприлюднили.

І досі, згадуючи події тих днів, луганчани ставлять собі багато питань. Чому, незважаючи на призначення центральною владою нового голови СБУ, будівлю СБУ разом зі всією зброєю здали в один день без бою? Чому два місяці захоплене СБУ ніхто не намагався звільнити, а замість цього приїжджали домовлятися з терористами? Чому й досі не за ґратами Єфремов, Голенко, Струк, Королевська, Кравченко, Клінчаєв та інші? Чому ніхто не намагається притягнути їх до відповідальності, хоча вони і досі в Україні?

«Ви Яника не проганяли!»

Друге. Ще жителям сходу дуже модно згадувати Майдан:

«Ми на Майдані у Києві Януковича з країни вигнали, а ви сиділи в своєму Луганську та нічого не робили».

На Майдані у Києві стояла вся країна, у тому числі й жителі Сходу. Ті, хто в той час не потрапив на Майдан до Києва, стояли на луганському Майдані, донецькому Майдані, де також ризикували своїм життям заради майбутнього всієї країни.

«Наші за вас воюють, а ваші тут жирують»

Третє:

«Чоловіки з Донбасу не воюють, а ховаються за спинами інших».

Чоловіки з Донбасу воюють – це підтвердять бійці з інших регіонів України, волонтери. Багато бійців воюють у складі добровольчих батальйонів («Айдар», «Донбас», «Азов» та інших) і свою діяльність не афішують.

Наприклад, «Азов», який бойовики вважають чи не найлютішими «бандерівцями», що вийшли з лісів Карпат знищувати російськомовне населення Донбасу, навів статистику по своїх бійцях. Так, за даними кадрової служби полку «Азов», у підрозділі 30,5% бійців зі сходу, 29,9% – з півночі, 27,8% – з заходу, 11,8% – з півдня.

Як стверджують волонтери, у тому числі з Західної України, є значні проблеми із забезпеченням бійців зі сходу, з оформленням для них статусу учасника АТО, з компенсацією родинам після їхньої загибелі. Якщо з усієї країни люди возять допомогу на передову перш за все своїм землякам, то бійцям з Донбасу та Криму таку допомогу возити просто нема кому. Луцькі волонтери зізнаються: незважаючи на те, що збирають допомогу саме для волинських військових, приїжджаючи на передову, діляться нею з усіма бійцями. На війні нема таких слів, як «свій» та «чужий», «російськомовний» та «україномовний» – там усі захисники однакові й однаково ризикують своїм життям.

Люди часто скаржаться, що переселенців не мобілізують. Але Луганська й Донецька області – то не є вся країна. Звісно, мобілізованих зі сходу менше порівняно з іншими областями. Чому не воюють усі донбаські чоловіки? Саме тому, чому не воюють усі чоловіки України. Воювати мають люди, які це вміють робити, хто має хоч якусь військову підготовку. Кидати в «обійми» професійних бойовиків та вбивць тих, хто й зброю не вміє тримати, – то не є найкращим для країни рішенням. Українцям варто визначитися, якої саме мети ми хочемо досягти: вбити усіх чоловіків Донбасу чи виграти цю війну.

«Східняки – москалі»

Четверте:

«Жителі Донбасу не вважають себе українцями, не знають українські традиції, не хочуть вивчати українську мову».

Є деякі відмінності між поколіннями людей, які живуть на сході та заході України. Якщо на Волині, особливо у селах, збереглися цілі династії, що жили тут весь час, то на Донбасі населення постійно змінювалося, тому й про суто українські традиції говорити важко. На схід заселялися люди з усього Радянського Союзу – то є представники різних національностей. Утім Донбас завжди був українським. Як за радянських часів, так і після розпаду СРСР діти вивчали українську в школі, а північ Луганщини взагалі завжди була україномовною. Ідея про те, що Донбас – це проросійська територія, була нав’язана вже за часів незалежності України. Дуже активно «розвивали» цю тему з 2003 року, граючи на емоціях робітників, чиї підприємства були зав’язані контрактами з Російською Федерацією.

Не лише схід, але й Південна та Центральна Україна, а також Київ є переважно російськомовними. Те, чому цю надуману проблему нав’язали саме жителям Донбасу, для багатьох й досі залишається загадкою. Ще одна цікава звичка – пов’язувати мову, якою говорить людина, з її патріотизмом. Розкажіть про це російськомовним українцям, що стояли на Майдані, що воюють на сході, розкажіть про це тим російськомовним волонтерам, на яких тримається наша українська армія та здогадайтеся, яку відповідь на цю репліку ви отримаєте.

Але слід зазначити, що в Україні багато і просто лінивих людей. Мені, наприклад, важко зрозуміти, як можна жити в Україні все життя та взагалі не розмовляти українською мовою. Тому всі заяви переселенців про «не знаем», «не понимаем», «тяжело» тощо вважаю елементарним виправдовуванням власних лінощів та поганим вихованням.

Наведу приклад з досвіду власної родини. Коли народилася дитина, постало питання про те, що дочка має знати українську мову, розуміти українські звичаї й традиції. Почали від самого народження з українських колисанок, пізніше – українські віршики, книжечки, казки, розвивальне відео тощо, влаштовували вдома «українські вечори», де вся родина говорила українською мовою, а дитина слухала, запам’ятовувала, вчилася спілкуватись сама. Я не можу сказати, що це нам дуже допомогло й дочці стало набагато легше спілкуватися з іншими дітьми в садочку, але принаймні дитина завжди відчувала, що вона є українкою й для неї не було страшною несподіванкою опинитися в україномовному середовищі. Більшість людей зі сходу ніколи не виїжджали зі своїх міст, вони бачили Україну лише по телевізору. Тому, шановні лучани, то вже прохання до вас: покажіть жителям сходу, якою є справжня Україна. Я впевнена, що вони закохаються в неї та вже ніколи в житті не схочуть ні до якої Росії.

«Навіщо нам той Донбас?»

П’яте:

«Жителі Донбасу самі вирішили свою долю, тому треба віддати Донбас».

Донбас не можна віддавати – то буде величезною помилкою України. Віддавши Крим, ми отримали терористів на сході, а віддамо Донбас – і ризикуємо втратити всю Україну. Віддати Донбас – то просто зрадити усіх українців, що від Майдану до сьогодні полягли заради нашого спокою й не дозволили «російській чумі» перетворити на руїни інші міста, в яких і досі панує мир.

Нам треба згадати, що і на сході, і на заході є хороші й не дуже люди. Переселенці не потребують якоїсь особливої толерантності – це звичайні люди. А зустрінете проросійського провокатора, хоч місцевий він, хоч зі сходу – то здавайте його в СБУ. Референдуми в Криму й на Донбасі, проросійські мітинги й провокації – все це умовні речі, влаштовані для того, аби остаточно роз’єднати, розділити й знищити нашу з вами країну. Українців розділяли роками, й нам варто ставати розумнішими та об’єднуватись. За цей рік ми всі довели, що в цій країні є справжній український народ. Побачили, на що він здатен, коли стає єдиним, коли рухається разом до спільної мети.

Наталя СКОРОХОД
Источник: facebook.com.

Категория: 

Подписка

Оставайтесь с нами